Acháty v České republice: bohatství, které skrývá naše země
25.08.2024
Achát je jedním z nejkrásnějších polodrahokamů, které můžeme nalézt na území České republiky. Tento minerál,...
Úvod » Prodej minerálů A-Z » Meteority » Železné meteority
Tyto meteority pocházejí pravděpodobně z jader rozbitých planet nebo protoplanet, které vznikly v raných fázích sluneční soustavy. Železné meteority jsou poměrně vzácné, ale díky jejich vysoké hustotě a odolnosti jsou často nacházeny a studovány.
Složení: Železné meteority jsou složeny převážně ze železa (Fe) a niklu (Ni), s menšími množstvími kobaltu (Co), fosforu (P), síry (S) a dalších stopových prvků.
Struktura: Železné meteority mají charakteristickou strukturu, která se odhalí po leštění a leptání kyselinou. Tato struktura je známá jako Widmanstättenovy obrazce nebo Thomsonovy struktury, a je výsledkem pomalého chladnutí kovu v kosmickém prostoru, což umožnilo tvorbu specifických krystalických struktur.
Železné meteority jsou rozděleny do tří hlavních skupin na základě jejich krystalické struktury a obsahu niklu:
Hexaedrity: Obsahují méně než 6% niklu. Mají hrubou krystalickou strukturu a po leptání vykazují rovnoměrnou síť kamacitových (železných) krystalů.
Oktaedrity: Nejčastější typ železných meteoritů, obsahují 6-12% niklu. Mají komplexní krystalickou strukturu s charakteristickými Widmanstättenovými obrazci, které se skládají z kamacitových a taenitových (nikl-železných) lamel.
Ataxity: Obsahují více než 12% niklu. Mají jemnozrnnou strukturu bez výrazných Widmanstättenových obrazců, což je způsobeno vysokým obsahem niklu.
Železné meteority pocházejí pravděpodobně z jader planet nebo protoplanet, které se diferencovaly a oddělily na kovové jádro a silikátový plášť. Tyto tělesa byla později rozbita kolizemi s jinými objekty v kosmickém prostoru. Železné meteority jsou tedy fragmenty těchto kovových jader a poskytují informace o složení a podmínkách v nitru planet.
Železné meteority jsou často nalezeny na povrchu Země, kde mohou přežít i po dlouhou dobu díky své odolnosti vůči erozi. Největší známý železný meteorit je Hoba, který váží asi 60 tun a nachází se v Namibii.
Studium železných meteoritů je důležité pro pochopení složení a vývoje planetárních jader. Analýza izotopů a stopových prvků v železných meteoritech může odhalit informace o časových měřítkách diferenciace planetesimál a o podmínkách, které panovaly v rané sluneční soustavě.
nabídka kamenných meteoritů, pallasitů či tektitů jako vltavín či libyjské sklo.
25.11.2024
Český granát je jedním z nejznámějších a nejcennějších drahokamů v České republice. Tento krásný kámen...
21.09.2024
Šperky vytvořené z vltavínů nejsou jen krásným doplňkem, ale také kouskem historie Země a vesmíru. Při...
13.09.2024
Turmalín je jedním z nejoblíbenějších a nejrozmanitějších drahokamů na světě. Díky své široké škále barev...
25.08.2024
Achát je jedním z nejkrásnějších polodrahokamů, které můžeme nalézt na území České republiky. Tento minerál,...