Moravské Vltavíny
-
Moravské vltavíny se nacházejí především v oblasti jižní a jihovýchodní Moravy. Nejvýznamnější naleziště se nacházejí v okolí obcí jako,Slavětice, Dukovany, Mikulovice, Štěpánovice, Skryje, Slavice Sloup, Brod nad Dyjí, Nová Ves a další. Tyto lokality se vyznačují specifickými podmínkami, které umožňují vznik a uchování vltavínů, což z nich činí velmi cenné nálezy pro sběratele a milovníky minerálů.
V porovnání s vltavíny z jižních Čech mají moravské vltavíny několik odlišností. Jsou obvykle tmavší, což je způsobeno vyšším obsahem železa, a často mají drsnější povrch. Tyto vlastnosti z nich činí jedinečné kousky, které si rychle získaly oblibu mezi sběrateli po celém světě.
Největší Moravský Vltavín
-
Největší Moravský Vltavín má úctyhodných 258,5 gramů a pochází z naleziště Slavice.
-
U Slavětic se daly/dají najít takzvaní Slavětičtí ježci (Ježaté Vltavíny tmavé zelenohnědé barvy) typické pro Moravské Vltavíny velmi podobné těm z Jihočeského naleziště Besednice Ježkovna.
V okolí Dalešic a Dukovan se nalezl vltavín o váze 150gramů
-
tento Vltavín je uložen ve sbírce Moravského zemského muzea v Brně.
První nalezený vltavín na Moravě nalezl v roce 1878 Pan profesor František Dvorský na nalezišti Kožichovice.
vltavíny lze nalézt na těchto místech: Střítěž,Horní Újezd, Kojetice,Vacenovice,Moravské Budějovice, Jackov, Mikulovice, Štěpánovice, Lukov, Bohušice, Kracovice, Slavětiče, Stropěšín, Dukovany, Moravský Krumlov, Mohelno, Oslavan a pár dalších méně znamých lokalit s velmi ojedinělým výskytem. Většina těchto Moravských lokalit je velmi slabá co se týče možnosti nálezu.
Většina Moravských Vltavínů je bez skulptace a jsou velmi olmeté kvůli transportu, vyjímku tvoří naleziště Slavětice a pár dalších pádových lokalit kde je skupltace zachována.
Průměrná velikost Moravských vltavínů je cca 14gramů
Čtvrtý největší známý vltavín a vůbec největší, jaký lze spatřit v muzejní sbírce. Pochází ze sbírky Václava Vyskočila je z lokality Štěpánovice, váží 232,55 g
Zajímavosti o Moravských vltavínech
-
Vzácnost: Moravské vltavíny jsou obecně vzácnější než jejich čeští "příbuzní". To je dáno menšími nalezišti a omezeným množstvím vltavínů, které lze na Moravě nalézt.
-
Barva a struktura: Moravské vltavíny jsou charakteristické svou tmavší barvou, často s olivově zelenými odstíny. Povrch těchto vltavínů bývá méně hladký a má hrubší texturu, což je odrazem rozdílných podmínek, ve kterých byly nalezeny.
-
Sběratelská hodnota: Díky své vzácnosti a jedinečným vlastnostem mají moravské vltavíny vysokou sběratelskou hodnotu. Často jsou hledány nejen pro svou estetickou krásu, ale také jako investiční příležitost. Ceny jsou mnohonasobě vyšší s porovnáním vltavínů z jihu čech.
-
Místní legenda: V okolí některých moravských nalezišť existují místní pověsti a legendy, které přisuzují vltavínům magické vlastnosti. Někteří věří, že vltavíny mají schopnost přinášet štěstí, lásku a chránit svého majitele před zlem.
Moravské vltavíny jsou skvosty, které představují fascinující příběh spojený s vesmírem a pradávnou minulostí naší planety. I když jsou méně známé a vzácnější než jejich české protějšky, mají své nezastupitelné místo v srdcích sběratelů a milovníků minerálů. Pokud se vám poštěstí narazit na tento vzácný drahokam, držíte v rukou kousek přírody, který má za sebou miliony let starý příběh.
Navštivte náš eshop Eminerals.cz a objevte krásu a unikátnost moravských vltavínů na vlastní oči!
-